Her yerde sanat olması lazım, sanatçıların korunması lazım.

Anlayışsızlık ve sevgisizliği deccal teşvik ediyor. Acımasız, sevgisiz, nefret dolu üslup yüzünden sanatçılar, sporcular yılıyor, insanların çoğu yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. İnsanların üretim gücü kalmıyor. Sevgisizlik insanı bitaplaştırır, gücünü kırar. Tüm insanlara sevgiyle, şefkatle yaklaşmak gerekir. Kimse kimseye düşman olmasın. Bir insandan partisinden, düşüncesinden dolayı nefret etmek bir tür akıl hastalığıdır. Bu nefret çok anlamsız ve dehşet verici. Bu hastalığı el birlik olup ortadan kaldıralım.


Genç müzisyenler için sokaklarda sanatlarını rahat icra edebilecekleri ortamlar sağlanmalı. Belediyeler müzisyenler için alttan ısıtmalı, rahat edebilecekleri özel yerler ayırırsa çok güzel olur. Sokak sanatçıları ülkenin neşesi ve sevincidir.Sanat icra edildiğinde durup bakmamak, dinlememek çok büyük bir nezaketsizliktir. O sanatı icra eden kişi bir güzellik sunuyor. İnsanları mutlu etmek için sanatını ortaya koyuyor. Sırf küstahlık, züppelik, ukalalık olsun diye kibirden kaynaklanan bir tavırla sanatçıyı muhatap almamak bir ahlaksızlıktır. Sanatçıya karşı kabalık terbiyesizliktir.


Müzikte, mimaride, resimde, heykelde gerçek anlamda sanatçı artık çıkmıyor. Bu, çok vahim bir durumdur. Sevgiyi sanatı öldürmeye azmetmiş deccalin hamlesidir. Dünya Mehdiyetin çıkışını bekliyor. İnsanlara sanatı, sevgiyi, muhabbeti, gülmeyi unutturdular. Mehdiyet bu belayı ortadan kaldıracak.

Sanatçıların teşviki için ayrım yapılmadan her sanat dalının beğenilmesi ve sanat eserlerinin takdir edilmesi daha güzel olur.

Hükümetimizin tüm sanatçıları esaslı şekilde koruyup koruması, hep gündemde tutması gerekir. Sanat sürekli gündemde olmalı.

Sanatın donması faciadır. Yeni eser üretilememesinin bir felaket olarak görülmesi ve sanatçıların çok iyi desteklenmesi gerekir.

Sanatçıların neredeyse hiçbirinin adı bile duyulmuyor. Türkiye’yi renklendiren, güzelleştiren tüm sanatçıların hep gündem olması şart.

Sokak sanatçıları sokakların süsüdür. Onları teşvik etmek gerekirken sanatlarına engel olmak çok büyük ayıp olur.

Sokak sanatçıları bir ülkenin milli değerleridir. Sokak, sanatın asıl yeridir. Sokak sanatçıların çalışmalarının hakkını vermek gerekir.

Sanatçı kolay yetişmez. Sanatçı nimet, zenginlik ve güzelliktir. Sanatçıların değerinin iyi bilinmesi gerekir.

Sanatın her dalını önemli görüyorum ve tüm sanatçılarımızın emeğini takdir ediyorum. Tüm sanatçıları sevmek, hepsine değer vermek gerekir.

Sanatçıların taltif edilmesi sanat güçlerini artırır. Sanatçıyı unutmak milli bir felakettir. Sanatçılara ömür boyu sahip çıkılması gerekir.

Şiir de müzik ve resim gibi çok etkileyici bir sanat dalıdır. Nazım Hikmet de ruha etki eden çok candan, nefis şiirler yazan kıymetli bir sanatçıdır.

Çile ehli insanlar mükemmel sanatçı oluyorlar. Çingeneler de bu yüzden çok iyi sanatçılar. Çingene olmak şereftir, güzelliktir. Çingene, zenci denildiğinde hakaret olur diyenler yanlış düşünüyor. Çingene de zenci de güzelliktir. Hepimiz Hz. Adem’in evladıyız.

Sanat ve estetik eksikliği kargaşaya, mutsuzluğa yol açar. Halkın mutlu olmaması, sanatçıların ve kadınların ezilmesi gerilime sebep olur.

Bazı kesimlerde gelenekçi, içine kapalı, katı bir gençlik yetiştirdiler. Bunların sahip olduğu sağlıksız ruh ve aşağılık kompleksi nedeniyle İngiliz derin devletinin rahatça yönlendirebileceği insanlar ortaya çıktı. Edepli adı altında neşeden, temizlikten, sanattan uzak duran, telif gücü olmayan, donuk, mask yüze sahip bir grup yetişti. Bu sebeple sağın yeteri kadar sanatçısı, bilim adamı olmadı. Bir yanda ezik, içine kapalı insanlar diğer yanda aşağılık kompleksi içinde entelliğe özenen kişiliği zayıf insanlar meydana geldi. Bu durum İslam aleminde bir nevi şizofreni oluşturdu. Irak’ta Suriye’de bir çok yerde Müslümanlar bu yüzden eziliyor. Buna karşı Müslümanların Kuran’ı esas alması ve akılcı Müslümanların şuurlu davranıp ittifakla İngiliz derin devletinin oyununu bozmaları gerekiyor.

Sanatçıya fazla değer verilmediği için dünyada sanatçı sayısı çok az şu an. Halbuki ressamlara, heykeltıraşlara çok önem verilmesi lazım, seçkin bir meslek olarak bilinmesi lazım. Her yerde takdir görmeleri lazım.

“Sanatçıyım” diyen kişi sadece bir vesiledir. Tek sanatçı vardır, o da Allah’tır.

Sanatçıları cahil cühelanın, yobazların eline bırakmamak lazım. Çünkü yobaz her şeyi yozlaştırmak ister, her şeyi bozmak ister. O, şeytanın avanesi olmuş, güzel olan her şeyi yıkar.

Hükümet tutucu bir hükümet değil, dışa dönük bir politika izlesin. Sanatçıları kucaklasın. Neşeli, böyle hayat dolu bir Türkiye’yi hedeflesin. Kaliteyi, güzelliği, estetiği esas alan bir politika izlenmesi lazım.

Sanatçıya saygı, sevgi gerekir, şefkat gerekir, teşci gerekir. Bunlar yok. O zaman sanat ruhu da olmuyor. Hiçbir sanatçı yeni bir parça üretemiyor, yok. Hükümetin bunun bir milli felaket olduğunu görmesi lazım. Milletin neşesi kaçtı. Böyle mukaddesatçılık olmaz. Sevgiyle, şefkatle, müzikle, eğlenceyle, sanatla yeniden canlanmamız gerekiyor.

Özgürlük olsun, demokrasi olsun. Bunun için herkes alabildiğine mücadele versin. Çünkü özgür ortamda akıl, sanat, bilim, gelişir. Devlet baskıcılığında akıllar dumura uğrar. İnsanın telif gücü olmaz. Sanatçı çıkmaz, bilim adamı çıkmaz. Sanayi de dumura uğrar, insanlar çalışma şevklerini kaybederler.

Sanatçı aşk insanıdır. Aşk insanı da sevgiyle beslenir. Sen ona sevgi göstermezsen sanatçı ölür. Sanat da yapamaz. Sen onu alkışlayacaksın, teşci edeceksin, iltifat edeceksin, madalya vereceksin, gönlünü alacaksın. Sevildiğini bilecek ki içi coşsun.

Bir sanatçıyı başı derdine bırakmak çok büyük bir vicdan eksikliğidir. Bir kere sanatçı geçim derdinde olmayacak. Bayağı mükemmel bir hayat sağlanması lazım. Devletin birçok imkanı var. İmkanları sanatçının ayağının altına sereceksin, o da sanatını rahat rahat icra edecek. Sen adamı hayat mücadelesine mecbur edersen nasıl o sanatçılık yapsın? Nasıl sanatını icra etsin?

Sanatçıların kıymeti bilinmezse sanat zamanla kaybolur. O zaman dünya kararır. Dünyanın güzelliği yok edilmiş olur. Sanatçı demek dünyayı güzelleştiren insan demektir.

Sanatı çirkin görürsen, müziği, resmi, heykeli, mimariyi hor görürsen, sanatçıyı ezmeye kalkarsan, resim olan evden kaçmaya kalkarsan, “köpek şeytandır gördüğünde kovala” dersen, o zaman o ülke gelişmez. Avrupa’nın gelişmesinin nedeni sanata, bilime açık olması.

Her yerde sanat olması lazım, sanatçıların korunması lazım. Kalite-Sanat Bakanlığı kurulup kalitenin, sanatın bütün güzelliklerinin milletimize sunulması lazım.

Adnan Oktar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir